У Львові європейські експерти обговорили інноваційні методи очищення стічних вод


19 листопада у конференц залі стадіону «Арена Львів» відбулась перша спеціалізована міжнародна конференція «Львівський екофорум: Вода та Енергія» для обговорення інновацій у сфері водопідготовки, очищення стічних вод та обробки осаду. Цей масштабний захід об’єднав понад 250 учасників – експертів галузі водопровідно-каналізаційного господарства представників міжнародних фінансових установ, державних урядовців, представників бізнес-кіл, постачальників новітніх екотехнологій.

Учасників екофоруму привітав міський голова Львова Андрій Садовий, зазначивши, що сьогодні в Україні є багато проблем щодо водопостачання та каналізування. «Але ці проблеми дуже часто вже вирішені в інших країнах. Відтак ми хочемо вчитися і запозичувати європейський досвід. Якщо поставити перед собою чесну амбітну ціль, будьте переконані, вона буде виконана. Львів хоче бути лідером в Україні в області впровадження новітніх технологій, а також готовий торувати стежки для інших регіонів і міст нашої країни», – сказав мер Львова.

На конференції виступили представників компаній з Німеччини, Австрії, Канади, Норвегії, Італії, Сполучених Штатів, Франції та Польщі, які презентували останні світові досягнення в області технологій водоочищення та використання осаду стічних вод у якості джерела енергії та мінеральної сировини.

Особливо цікавими та цінними стали практичні рекомендації та польський досвід впровадження європейських директив при реалізації великих модернізаційних інвестиційних проектів, яким поділився член Комісії охорони природного навколишнього середовища сейму Республіки Польща професор Марек Громєц. «У світі спостерігається стіка тенденція до збільшення використання альтернативних відновлюваних джерел енергії, зокрема енергії біомаси на каналізаційних очисних станціях. Інвестиції у біогазові установки вирішують проблему енергонезалежністі від зовнішніх постачальників традиційних енергоресурсів і знижують шкідливий вплив осадів на навколишнє середовище”, – резюмував Марек Громєц.

Альтернативна енергетика та можливі напрями модернізації української водопровідно-каналізаційної інфраструктури були провідними темами обговорення учасників конференції. Голова Комітету охорони довкілля Польсько-Української господарчої палати академік Іван Зозуля зазначив, що поляки, увійшовши у ЄС, отримали добрий фінансовий ресурс і найкращі технології у цьому напрямку.

«Нині ми повинні говорити про рециклінг буквально всього, що пов’язане з твердими побутовими відходами, з очисними спорудами. Осад з комунальних очисних споруд міста, у якому проживає 50-100 тисяч мешканців, і немає важкої промисловості, можна використовувати у вигляді  мінерального добрива для рекультивації порушених територій, лісового господарства тощо. Якщо йдеться про великі міста, де накопичені великі об’єми осаду, наприклад Львів, то тут мають бути комбіновані варіанти зокрема з отриманням біогазу, можливе також спалювання осаду на цементних заводах», – сказав Іван Зозуля.

Завдяки цій конференції Львів і, зокрема, Міське комунальне підприємство «Львівводоканал» отримали бачення напрямку модернізації водопровідно-каналізаційної інфраструктури із застосуванням оптимальних розв’язань, що використовуються сьогодні у світі, орієнтованих на економію енергії, енергетичну самодостатність і максимальне скорочення інших експлуатаційних витрат підприємства.