Стартував проект будівництва біогазової станції на очисних спорудах Львова


Будівництво біогазової станції на львівських комунальних очисних спорудах – це пілотний проект в Україні, який включатиме в себе модернізацію інфраструктури очищення стічних вод. Інвесторами проекту виступатимуть Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) і Східноєвропейське партнерство у сфері енергоефективності та екології (E5P). Необхідну для виконання техніко-економічного обґрунтування і передінвестиційного екологічного дослідження технічну допомогу надало Шведське агентство міжнародного співробітництва у сфері розвитку (SIDA).

Загальна вартість проекту становить €31,5 млн. Фінансування для проекту включає в себе кредит ЄБРР на суму до €15 млн., кредит НЕФКО на суму €5 млн., а також до €7,5 млн. у формі інвестиційного гранту E5P та місцевий внесок €4 млн. Ці кошти будуть використані для значного підвищення ефективності та екологічних показників комунального підприємства «Львівводоканал», що експлуатує мережу водовідведення протяжністю 1000 км разом з очисними спорудами і надає послуги 760 тис. абонентів, включаючи населення та промислові підприємства.
Директор комунального підприємства «Львівводоканал» Валентин Вольський розповідає:

«Ми уже кілька років працюємо у напрямку залучення інвестицій в модернізацію застарілих очисних споруд. Це є гостра проблема, яка вкрай потребує вирішення. За оцінкою шведських експертів для приведення очисних споруд у Львові до європейських стандартів необхідно вкласти щонайменше €150 млн. По такому шляху йшли наші найближчі сусіди з Польщі. За останнє десятиліття на усіх каналізаційних очисних спорудах Польщі відбулися модернізації, переоснащення та будівництво біогазових станцій. До прикладу реконструкція очисних у Познані вартувала €100 млн.»

Проект реконструкції очисних споруд у Львові складається зі будівництва станції для зброджування мулу та встановлення нових пісковловлювачів, нового обладнання для первинних і вторинних відстійників, а також модернізацію аераційної частини очисних споруд, будівництво станції хімічного осадження.
Прийнятий в даному проекті технологічний процес складається з анаеробного термофільного (при температурі 550С) збродження мулу, в результаті чого відбувається розпад органічної складової мулу і утворюється біогаз з вмістом метану біля 65%. В подальшому за рахунок спалювання отриманого біогазу в когенераційних установках генерується електрична і теплова енергії, які в свою чергу використовуються для компенсації власних потреб КОС.
У Львівводоканалі зазначають, що біогазові станція дозволить виробляти до 39400 МВтг електроенергії на рік, що забезпечить істотну економію енергії для підприємства, а також скорочення викидів парникових газів приблизно на 128600 тонн в еквіваленті CO2.
Одночасно з отриманням електричної і теплової енергії з осаду реалізація проекту дозволить вирішити надзвичайно гостру проблему його складування, адже мулові майданчики, які займають площу 22 га поруч з територією КОС і експлуатуються з 60-х років минулого століття, на теперішній час є перенаповнені. Накопичення сирого осаду на мулових майданчиках очисних споруд призводить до погіршення екологічної ситуації в місті та утворення неприємного запаху на території поблизу споруд.

«Відповідно до діючих директив ЄС країни-члени Асоціації зобовязані позбуватися мулових накопичувачів на очисних спорудах шяхом запровадження повного циклу переробки та утилізації мулу. Ми теж повинні думати над вирішенням цієї проблеми. Чи це буде спалювання, чи виробництво добрив, чи моживо використання висушеного осаду для рекультивації сміттєзвалища – на ці питання ми шукаємо відповіді та залучаємо провідні європейські компанії для вибору найоптимальнішого рішення саме для Львова» – зазначив директор Валентин Вольський

Загалом зазначений проект – це другий крок з модернізації очистки каналізаційних стоків м. Львова. Першу модернізацію проводили у 2003-2006 роках і фінансували з грантових коштів, кредиту Світового Банку, а також коштів ЛМКП «Львівводоканал». Ця модернізація включала нові вхідні решітки, нове обладнання для головної каналізаційної насосної станції, нові повітродувки й контроль за витратою повітря, нові центрифуги для зневоднення мулу й нові мулові насоси.