Водоканали України можуть залишитись без електроенергії


Водоканали України можуть залишитись без електроенергії і, як наслідок, припинити постачання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Про це під час прес-конференції в інформагентства “Інтерфакс-Україна” заявили представники Асоціації “Укрводоканалекологія”, коментуючи Закон “Про ринок електричної енергії”, який має вступити у дію з 1 січня 2019 року.

В прес-конференції зокрема взяли участь: президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький, віце-президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Ольга Бабій, директор ЛМКП «Львівводоканал» Валентин Вольський.

Згідно із Законом, водоканали мають увійти в ринок електроенергії зі 100 % передоплатою, для цього до 1 січня потрібно укласти нові договори з енергопостачальними організаціями. Якщо договорів не буде, відповідні організації не зможуть постачати електроенергію водоканалам.

100 % передоплату водоканали не можуть забезпечити через низку об’єктивних причин: тариф водоканалів не покриває витрати підприємств на електроенергію, процедура коригування тарифу сильно затягнута в часі, є затримки з відшкодування сум пільг та субсидій тощо. Водночас водоканали зобов’язані відтепер здійснювати закупівлю електроенергії на конкурсних засадах відповідно до Закону «Про публічні закупівлі».

«Нериторичне питання до народних депутатів України та НКРЕКП: як водоканали можуть увійти в ринок електричної енергії зі 100% передоплатою, якщо тариф не покриває всі витрати, процедура коригування тарифу затягнута в часі на декілька місяців, а наявні борги Держави з різниці тарифів за попередні періоди не дають шансів залучити до торгів продавців енергоносія?», – зазначив Дмитро Новицький.

Саме тому переважна більшість українських водоканалів увійде в новий рік без договорів з постачальниками електроенергії, що означає можливість відключення від електроенергії в будь-який момент.

Ольга Бабій зазначила, що в структурі тарифу, який споживач в Україні платить за централізоване водопостачання та водовідведення, електроенергія займає 30-50%.

«Тому ми маємо розуміти, що електроенергія для водоканалу – це як їжа для людини. Якщо немає електроенергії, водоканал перестає працювати: у крані кожного споживача не буде води і стічні води, які зливаються в каналізацію, перестануть очищуватися», – підкреслила вона.

«Ми наголошуємо на тому, що Закон “Про ринок електричної енергії” є хорошим», він зокрема покликаний забрати монополію у обленерго. Ми його підтримуємо. Але для того, щоб підготувати суб’єктів критичної інфраструктури до переходу на новий ринок, потрібно було підготувати відповідну нормативно-правову базу, прийняти ряд технічних та організаційних рішень. Станом на сьогодні весь об’єм необхідної роботи не зроблений», – додала Ольга Бабій.

Для того щоб не допустити зупинки та банкрутства стратегічних підприємств водопровідно-каналізаційного господарства необхідно терміново прийняти зареєстрований у Верховній Раді законопроект № 9406 щодо внесення змін до Закону “Про ринок електричної енергії”, який відтермінує вступ у дію деяких положень Закону.

Натомість НКРЕКП та органи місцевого самоврядування мають вирішити питання своєчасного коригування складових тарифів, що дасть можливість водоканалам оперативно реагувати на зміни на ринку електроенергії, не накопичувати боргів та уникати великих касових розривів.

Валентин Вольський проінформував про таке: «Львівводоканал»  оголосив тендер на закупівлю, термін відкриття якого відбувся наприкінці листопада. Закупівля не відбулася через відсутність учасників торгів. Негайно ми повторно оголосили тендер. Висока вартість закупівлі обумовлює міжнародну процедуру проведення тендеру  й триватиме 45 днів. Відтак результати торгів ми отримаємо в середині січня. Тобто існує висока ймовірність, з 1 січня ми не матимемо постачальника, що загрожує нам відключенням від електроенергії. Для уникнення надзвичайної ситуації «Львівводоканал» звернулося до Львівської міської ради за дозволом застосувати переговорну процедуру закупівлі електроенергії з ліцензованими постачальниками на період проведення повторних торгів.