Нейтралізація сірководню в напірних колекторах

Система каналізування міста Львова складається з самотічних та напірних колекторів. Через складність рельєфу каналізаційні стоки з частини міста, яка розташована в басейні Чорного моря за допомогою 11 насосних станцій та напірних колекторів перекачуються через вододіл у загально сплавну каналізаційну систему міста на міські очисні споруди.

Під час перекачування стоків у напірних колекторах відбуваються процеси анаеробного розкладу органічних сполук до аміаку, амінів, сірководню, органічних сполук сірки (тиофен, меркаптан та ін.), що супроводжується виділенням неприємного запаху.

Найхарактернішим таким прикладом утворення агресивних сполук є перекачування каналізаційних стічних вод житлового масиву «Сихів» двома насосними станціями по напірних колекторах довжиною 4 км. Заміри вмісту сірководню (H2S) в камері гасіння напору на вулиці Угорській зафіксували коливання показників від від 105 до 198 ppm в різні періоди доби. Згадана концентрація сірководню призводить до утворення сірчаної кислоти в колекторах, що діє агресивно на залізобетонні конструкції і призводить до корозії арматури, руйнації тіла колектора. Інтенсивність цих процесів збільшується у суху спекотну погоду, коли стічні води є дуже концентровані та не розбавляються дощовою водою.

Щоб вирішити цю проблему, ми запозичуємо досвід польських колег і плануємо влаштувати установки з дозування хімреагентів у напірні колектори. Хімреагенти перешкоджатимуть біологічному розпаду органічних забруднень та виділенню сірководню в атмосферу. Аналогічна технологія успішно впроваджена у Вроцлаві, де з 2005 року збудовано 8 станцій дозування хімреагентів.

Відтак за кошти міського бюджету виготовлено проект «Закупівля та встановлення двох станцій дозування реагентів «Ферокс» на території каналізаційної насосної станції «Сихів». У бюджеті розвитку міста на 2014 р. передбачено виділення коштів на будівництво вказаних станцій в розмірі 650 тисяч гривень.

Дослідженню вмісту сірководню у напірних колекторах підприємств

Служба каналізаційного господарства водоканалу проводить аналітичну роботу по дослідженню вмісту сірководню у напірних колекторах підприємств. Для дослідження використовуються два газоаналізуючі прилади, які цілодобово здійснюють відбір газоповітряної суміші та передають результати аналізу через супутниковий зв’язок на сервер підприємства.

Ми встановили прилад у колодязі на вулиці Богданівській куди підключений напірний колектор ПрАТ «Компанія Ензим», який фіксує періодичне зростання вмісту сірководню в десятки разів. Максимальна концентрація H2S 784 ррm відмічена 22 червня о 23 годині.
В окремі дні піки вмісту сірководню сягають 200-400 ррm. Це свідчить про те, що під час перекачування концентрованих каналізаційних стоків відбуваються викиди сірководню в атмосферу. Для вирішення цієї проблеми відбуваються спільні технічні наради представників «Львівводоканалу», «Ензиму», управління екології та благоустрою Львівської міської ради з залученням науковців «Львівської політехніки».

У червні 2014 року розпочалися практичні дослідження по дозуванню реагентів «Ферокс» до стічних вод напірних колекторів. Наразі маємо перші результати, які засвідчують ефективність застосування хімреагентів для вирішення проблеми утворення сірководню у концентрованих стічних водах як у колекторі ПрАТ «Компанія Ензим» на вул. Богданівській так і у колекторі ЛМКП «Львівводоканал» на вул. Стуса-Угорська.